HTML

Gábor, Móni, Eszter Japánban

Elsősorban családunk , barátaink, ismerőseink számára szeretnénk megosztani ezen a felületen a Japánban szerzett élményeinket. I try to summarize things in English so our friends abroad can also join us!

Címkék

autó (1) betegség (4) cica (1) cseresznye (2) emberek (17) étele (1) ételek (27) földrengés (1) hazalátogatás (3) időjárás (12) iskola (25) Karácsony (2) kert (13) lakás (1) magyaros (5) ovi (2) természet (2) Toyama (13) ünnepek (11) utazás (4) zene (1) Címkefelhő

Új fejezet kezdődik

2019.04.28. 02:54 biomonika

Tegnap elkezdődött az arany hét, ami ebben az évben különösen hosszú: tíz nap. Ennek az oka a történelmi pillanat: 250 éve fordult elő ugyanis utoljára, hogy japán császár lemondott és nem kihalás útján öröklődött a császári trón. Az 1989-ben trónra lépett jelenlegi Akihito császár idős korára és rossz egészségi állapotára való hivatkozással április 30-án lemond a trónról. (Évekbe tellett, mire ez átment és engedélyezték neki) Ezt az időszakot Heisei-nek nevezik (平成), 1989 az Heisei 1, 1990 az Heisei 2, tehát most vagyunk Heisei 31 évében, és május 1-én új éra kezdődik, aminek nem rég hirdették ki a nevét: Reiwa(令和). Ezek a két kanjiból álló nevek a elkövetkezendő korszak és az új császár mottója tulajdonképpen. A Reiwa egy irodalmi műből származó kifejezés és a gazdag japán kultúrát, történelmet és gyönyörű természetet foglalja magába, amire az elkövetkezendő években a japán embereknek büszke kell lenni és ennek tudatában építeni az országot. A hivatalos okmányokon, dokumentumokon egyébként mindig ebben a császári időszámításban adják meg az éveket, ez nem kis gondot okoz az ügyintézésben. Én pl mindig elfelejtem melyikőnk mikor született: Gábor Showa 48, én Showa 52, Eszter Heisei 22. Az új császárt, Naruhito-t, május 1-én koronázzák meg, ekkor kezdődik a Reiwa éra, azaz hirtelen Heisei 31-ből Reiwa 1-et kell beírni, ezt fogalmam sincs hogy intézik a számítógépekkel és csak sejtem, hogy emiatt az átállás miatt is hosszabb az arany hét.

Ami még érdekes, hogy valóban igaz a mai napig a császár félistenként való megítélése. Akármelyik japán ismerősömmel próbáltam beszélgetést kezdeményezni, többnyire mereven elzárkóznak mindenféle vélemény nyilvánítástól azzal, hogy nekik nem lehet sem negatív, sem pozitív véleményük a császári udvarról, minden úgy tökéletes, ahogy ők teszik. Emiatt kellett a fegyverletételt is magának a császárnak bemondani a rádióban a II. világháború végén, különben a mai napig harcolnának, mint az a magányos japán katona, Onoda, aki nem hitte el a háború végéről ledobott szórólap tartalmát a Fülöp szigeteki dzsungelban és csak 1974-ben adta meg magát, miután a volt parancsnoka személyesen odautazott, mivel csak tőle fogadta el a hír valódiságát.

A historical moment is coming up: it has been 250 years since a Japanese emperor abdicated and the thorne did not succeed through the death of the previous emperor. Emperor Akihito is going to abdicate on April 30th, his era is called Heisei. The new era starting with the coronation of his son Naruhito is called Reiwa that expresses Japan's long history, rich culture and beautiful nature. Since all the formal documents use the imperial years, it will probably be a mess to change the informatic system from Heisei 31 year to Reiwa 1 year starting from May 1st.

My Japanese friends refuse all kinds of talk about the imperial family saying they are not entitled to have own opinion about the emperor. His is obviously still considered as half-god. That was one reason why the emperor himself had to announce the end of the war in the radio in 1945 because people only accepted it from him. You surely know the epic story of Onoda, the soldier hiding in the jungle in the Philippines and not giving up until 1974. His commander had to travel there personally and order him to give up the fight. 

1 komment

Címkék: ünnepek

A bejegyzés trackback címe:

https://gabormonieszterjapanban.blog.hu/api/trackback/id/tr7114790370

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Siba2019 2019.05.03. 18:27:18

Tetszik, hogy hosszú idő óta, most japán történelmi-irodalmi alapja van és nem kínai (bár az is nagyon szép)
süti beállítások módosítása